KKTC, 25 Haziran’da Ara Seçime Gidiyor

Kıbrıs Raporu
Kıbrıs Raporu Görüntülemeler
3 dk okuma süresi

Cumhuriyet Meclisi’nde Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay’ın istifası nedeniyle boşalan bir milletvekilliği için 25 Haziran Pazar günü ara seçim yapılacak.

KKTC, 25 Haziran Pazar günü,  istifa nedeniyle boşalan bir milletvekilliği için sandık başına gidiyor.

Yüksek Seçim Kurulundan yapılan açıklamada, ara seçim için partilerin milletvekili adaylarını belirleme süresinin 29 Mayıs, milletvekilliği adaylığı için başvuruların ise 31 Mayıs’ta sona ereceği bildirildi.

Açıklamada, partiler ve bağımsız adaylar için propaganda sürecinin 24 Haziran’da biteceği belirtildi.

Yaklaşık 210 bin kayıtlı seçmenin bulunduğu KKTC’de ara seçim, Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay’ın istifası nedeniyle bir Lefkoşa milletvekilliği için yapılacak.

Partiler Adaylarını Belirledi

Ara seçim için partiler adaylarını belirlemiş durumda. UBP Ali Başman’ı, DP Serhan Aktunç’u, YDP de Figen Yaman Lesinger’i aday göstereceğini açıklarken, ana muhalefet CTP’nin adayı Sami Özuslu oldu.

Meclis dışındaki partilerden TDP Tacan Reynar’ı, Bağımsızlık Yolu da Umut Ersoy’u aday göstereceğini duyurdu. Abdullah Korkmazhan, Meriç Erülkü, Çetin Sadeli ve Talip Sancar ise seçime bağımsız aday olarak katılacaklarını kamuoyuna duyuran isimler…

Ara Seçim Takvimi

Sandık seçmen listeleri 3 Haziran’da askıya alınacak ve 4 gün askıda kalacak.

Siyasal partiler ve bağımsız adayların tüm seçim sürecinde kullanacakları sıranın belirlenmesi için Yüksek Seçim Kurulu’ndaki ad çekme 5 Haziran’da yapılacak. Seçim propagandası da 5 Haziran’da başlayacak.

Seçimlerle ilgili kamuoyu yoklama ve araştırmaları en son 10 Haziran’da yayımlanabilecek.

Seçim propagandası 24 Haziran’da sona erecek. Seçmenler, 25 Haziran’da sandık başına gidecek.

Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay. Fotoğraf: TAK

Özersay Neden İstifa Etmişti?

Halkın Partisi, 23 Ocak 2022’de yapılan erken genel seçimin ardından kurulan UBP-DP-YDP hükümetinin kuruluş şekline ve halk iradesinin yok sayılmasına tepki olarak  19 Mayıs 2022’de “sine-i millet” kararı aldı.

Halkın Partisi Genel Başkanı ve Lefkoşa Milletvekili Kudret Özersay, kurulan hükümetin meşru olmadığını gerekçe göstererek milletvekilliğinden istifa etti.

Baybars ve Rogers, Sine-i Millet’e Dönmedi

Cumhuriyet Meclisi’nde 3 sandalye ile temsil edilen Halkın Partisi milletvekillerinden Ayşegül Baybars ve Jale Refik Rogers ise partilerinin almış olduğu sine-i millet kararına uymak yerine 22 Kasım 2022 tarihiyle partiden istifa etmeyi tercih etti.

Baybars ve Rogers yaptıkları ortak açıklamada, Halkın Partisi’nin ilke ve hedeflerinden uzaklaşmasını istifa gerekçesi olarak gösterdi.

Parlamento Dağılımı

50 sandalyeli Cumhuriyet Meclisinde hükümeti oluşturan; Ulusal Birlik Partisi’nin 24, Demokrat Parti’nin 3 ve Yeniden Doğuş Partisi’nin 2 milletvekili bulunuyor. Ana muhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi 18 milletvekiliyle temsil edildiği Meclis’te Halkın Partisi’nden istifa eden 2 bağımsız milletvekili bulunuyor.

KKTC Cumhuriyet Meclisi. Fotoğraf: TAK


Yazıyı paylaş
Yorum Bırakın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir