“Kıbrıs’ta İki Devlet Vizyonu”

Kıbrıs Raporu
Kıbrıs Raporu Görüntülemeler
2 dk okuma süresi

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın görevdeki ilk iki yılını belgeleyen “The Vision for Two States in Cyprus” adlı kitap okuyucuyla buluştu.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın göreve geldiği Ekim 2020’den 2022 yılı sonuna kadar yürüttüğü politikayı konu alan, “The Vision for Two States in Cyprus” (Kıbrıs’ta İki Devlet Vizyonu) adlı kitap okuyucuyla buluştu.

Ad image

İki yıllık bir çalışma sonucu ortaya çıkan kitap, Cumhurbaşkanlığı Müzakere Heyeti Üyesi ve Dış Basın Sorumlusu Kerem Haser tarafından İngilizce olarak hazırlandı.

Cumhurbaşkanı Tatar ile Cumhurbaşkanı Özel Temsilcisi M. Ergün Olgun ve müzakere heyetinin çalışmalarını konu edinen kitap 3 bölümden oluşuyor.

Ad image

Kitabın birinci bölümü; Kıbrıs sorununun tarihçesi ve Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın biyografisinden oluşurken; ikinci bölümde, Cumhurbaşkanı Tatar’ın Nisan 2021 tarihinde Cenevre’de BM öncülüğünde yapılan 5+1 gayriresmi toplantıda, uluslararası toplum nezdinde ilk kez orada ortaya koyduğu ki devletli vizyonuna ilişkin orijinal açıklamaları ile sunumları yer alıyor.

Kitabın üçüncü bölümü ise Tatar’ın, medyada yer alan açıklamalarından oluşuyor.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar

Kitabın tanıtım etkinliğinde davetlilere hitaben bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Tatar, görevde bulunduğu sürede, yeni gelişmeler yaşandığını, yeni fikirler geliştirdiklerini belirterek; “Umarım ki görevimizi tamamladığımızda, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tanınacak ve daha fazla kabul görecektir” dedi.

Uluslararası topluma, kendisinin yürütmekte olduğu “iki devlete dayalı” yeni çözüm vizyonunu destekleme çağrısını da yineleyen Cumhurbaşkanı Tatar, uluslararası topluluğun iki devletli çözüm vizyonuna desteğinin artmakta olduğunu gözlemlediklerini belirtti.

Konuşmasında, Kıbrıs Rum lideri Nikos Hristodulidis’e de mesaj gönderen Tatar, Kıbrıs’ta çözümden yana olduklarını, adada yan yana yaşayan iki devletin iş birliğine dayalı bir çözüm istediklerini hatırlattı. Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs’ta iki devletle dayalı bir çözümün, adadaki refah seviyesini artıracağına olan inancını bir kez daha vurguladı.

Cumhurbaşkanlığı Müzakere Heyeti Üyesi ve Dış Basın Sorumlusu Kerem Haser

Kitabın yazarı, Cumhurbaşkanlığı Müzakere Heyeti Üyesi ve Dış Basın Sorumlusu Kerem Haser de konuşmasında, Cumhurbaşkanı Tatar’ın göreve seçilmesinden kısa bir süre sonra kendisini ofisine çağırarak iki devletli çözüm vizyonu açısından çok önemli bir döneme girileceğini ve her şeyi belge altına alarak bir kitap yazmaya başlamasını istediğini aktararak kendisinin de bundan büyük bir onur duyduğunu söyledi.

Ad image
Yazıyı paylaş