Yunanistan’da Geçici Hükümet Kuruldu

Kıbrıs Raporu
Kıbrıs Raporu Görüntülemeler
2 dk okuma süresi

Yunanistan, 21 Mayıs’ta 300 sandalyeden oluşan yeni parlamentoyu belirlemek üzere sandık başına gitti.

20 siyasi partinin katıldığı seçimi son Başbakan Kiryakos Miçotakis liderliğindeki muhafazakar Yeni Demokrasi Partisi (YDP) açık ara önde tamamladı.

Kesinleşen sonuçlara göre YDP oyların yüzde 40,8’ini ancak tek başına hükümet kurabilmesi için gerekli olan yüzde 46 oy oranına ulaşamadı. 146 milletvekili çıkaran YDP’nin tek başına iktidar olabilmesi için 5 milletvekiline daha ihtiyacı var.

Seçmenin partisine dört yıllık yeni bir yönetim için yetki verdiğini söyleyen YDP Lideri Miçotakis, 5 milletvekili için koalisyona razı olmayarak en kısa sürede yeniden seçime gidilmesini istedi.

SYRIZA Lideri Aleksis Çipras

Aleksis Çipras liderliğindeki ana muhalefet partisi Radikal Sol Koalisyon (Syriza) ise yüzde 20,1 oranında oy alarak 71 milletvekili ile YDP’nin oldukça gerisinde kaldı.

Sosyalist PASOK ise oylarını artırarak yüzde 11,5’lük oy oranı ile üçüncü büyük parti konumundaki yerini korudu.

Cumhurbaşkanı Ekaterini Sakelaropulu ve Geçici Başbakan Ioannis Sarmas

Geçici Hükümet Kuruldu

Miçotakis’in hükümet kurmayı reddetmesinin ardından Cumhurbaşkanı Ekaterini Sakelaropulu’nun hükümeti kurmakla görevlendirdiği Çipras da azınlık hükümeti kurma görevini iade etti.

Parlamentoda grubu olan siyasi partilerin liderleriyle görüşen Cumhurbaşkanı Sakelaropulu, Sayıştay Başkanı Ioannis Sarmas’ı geçici Başbakan olarak atadı.

Yunanistan 25 Haziran’da Yeniden Seçime Gidebilir

21 Mayıs’ta ortaya çıkan durum yeni bir hükümetin kurulamayacağını gösteriyor. Bu durumda anayasanın öngördüğü üzere yeni bir seçimin 60 gün sonra yani 25 Haziran’da yapılması söz konusu.

Yazıyı paylaş
Yorum Bırakın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir