Kıbrıs’ta Son Durum: Kartlar Masada, Güven Yok!

Kıbrıs Raporu
Kıbrıs Raporu Görüntülemeler
2 dk okuma süresi
BMGS Kıbrıs Kişisel Temsilcisi Maria Angela Holguin

BMGS Kişisel Temsilcisi Holguin, Kıbrıs, Türkiye ve Yunanistan’ı kapsayan ilk temaslarını tamamladı. Holguin, tarafların kartlarını masaya koyduğunu, ancak güven eksikliğinin ciddi bir sorun olduğunu vurguladı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin (BMGS) Kıbrıs Kişisel Temsilcisi Maria Angela Holguin, Genel Sekreter tarafından göreve atanmasının ardından Kıbrıs, Türkiye ve Yunanistan’ı kapsayan ilk temaslarını tamamladı.

Temaslarını değerlendiren Holguin tarafların kartlarını masaya koyduğunu söyledi. Birçok kişinin çeşitli müzakere girişimleri sonrasında biriken hayal kırıklığı düzeyinin “son derece anlaşılabilir” bir durum olduğunu belirten Holguin, bir gelecek inşa etmenin temel koşulu olan güvenin “ciddi biçimde eksik” olduğuna işaret ederek, güvenin yeniden inşa edilmesinin “çok önemli”  olduğunu vurguladı.

Holguin, mart ayının ilk haftasında Londra’yı, ardından yeniden Kıbrıs’ı ziyaret ederek, liderlerin yanı sıra siyasi parti liderleri, ticaret odaları, sosyal ve ekonomik sektörlerin temsilcileriyle de buluşmayı ümit ettiğini söyledi.

“Adaya İlk Ziyaretim Oldukça Tatmin Ediciydi”

Kıbrıs’taki BM Barış Gücü Sözcülüğünün duyurduğu BMGS’nin Kişisel Temsilci Maria Angela Holguin konuya ilişkin yazılı açıklamasında, BM Genel Sekreteri’nin talimatı doğrultusunda, adaya yaptığı ilk ziyaretin “oldukça tatmin edici bir şekilde” gerçekleştiğini belirtti. Holguin, daha sonra garantör ülkelerden ikisinin başkenti Atina ve Ankara’yı ziyaret ettiğini kaydetti.

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Şahsi Temsilcisi Maria Angela Holguin Cuellar (sağda), resmi ziyarette bulunduğu Yunanistan’ın başkenti Atina’da Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis (solda) ile görüştü. (Costas Baltas – Anadolu Ajansı)

“Bu İşi Büyük Bir Heyecan ve Kararlılıkla Yapıyorum”

Kolombiyalı diplomat, açıklamasında devamla şu ifadeleri kullandı:

“Ortak zemin arayışı, karar vericilerle yapılan görüşmelerde yeni soruların üretilmesine olanak tanıyan dikkatli bir dinlemeyi gerektirir. Doğal olarak her anlaşmazlıkta olduğu gibi, kartlar masaya konuluyor. Birçok kişinin çeşitli müzakere girişimleri sonrasında biriken hayal kırıklığının düzeyi son derece anlaşılabilir bir durumdur. Bu nedenle bir gelecek inşa etmenin temel koşulu olarak, ciddi biçimde eksik olan güveni inşa etmek çok önemlidir” dedi.

Holguin açıklamasında ayrıca, “spekülasyonlardan kaçınmanın” önemli olduğunu belirterek, medyaya, anlayışları ve sabırları için teşekkür etti. Holguin, “İhtiyatlı ve mümkün olan her şeyi paylaşmaya kararlıyım. Bu işi büyük bir heyecan ve kararlılıkla yapıyorum” dedi.

Yazıyı paylaş
Yorum Bırakın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir