Güney’de İlk Turun Galibi Hristodulidis

Kıbrıs Raporu
Kıbrıs Raporu Görüntülemeler
2 dk okuma süresi
Güney Kıbrıs'ta Başkanlık Seçimi

Güney Kıbrıs’ta Başkanlık seçimi ikinci turda Hristodulidis ve Mavroyannis arasında gerçekleşecek.

Güney Kıbrıs’ta Rum Halkı yeni Başkanlarını belirlemek için sandık başına gitti. 561,273 kayıtlı seçmenin yer aldığı seçimlere katılım oranı %72,05 oldu.

Kıbrıs sorununu yakından ilgilendiren ve on dört adayın yarıştığı seçimin ilk turunu, oyların %32,04’ünü alan DİKO (Demokrat Parti), EDEK (Sosyal Demokrat Hareket) ve DİPA (Dayanışma Hareketi) tarafından desteklenen bağımsız aday Rum Yönetimi eski Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis önde tamamladı.

AKEL’in desteklediği bağımsız aday, eski müzakereci Andreas Mavroyannis ise Hristodulidis’in ardından %29,60 oy oranıyla ikinci tura kalma başarısı gösterdi.

2013 yılından bu yana üst üste iki dönem Başkanlık görevini yürüten Nikos Anastasiadis’nin partisi DİSİ’nin (Demokratik Seferlik Partisi) adayı Averof Neofitu ise oyların %26,11’ini alarak üçüncü geldi.

Hristodulidis ve Mavroyannis İkinci Turda

İlk turda hiçbir adayın yüzde 50+1 oranında oy alamaması nedeniyle Hristodulidis ve Mavroyannis arasında gerçekleşecek seçimin ikinci turu 12 Şubat Pazar günü yapılacak.

Güney Kıbrıs, Avrupa Birliği içinde Başkanlık sistemi ile yönetilen tek ülke olma özelliğini taşıyor. Kıbrıs Türk tarafı ile yeniden birleşme çabaları çerçevesinde toplum lideri olarak Türk tarafı ile müzakereleri yürüten kişinin Rum Yönetimi Başkanı olması nedeniyle seçimleri kazanacak isim önem arz ediyor.

Nikos Hristodulidis

Hristodulidis: Türkiye ve KKTC’yi Baskı Altına Alacağız

Eski Dışişleri Bakanı Hristodulidis, seçim propagandasında Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik olarak Avrupa Birliği’nin (AB) daha aktif katılımını sağlayarak, hem Türkiye’yi hem de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni (KKTC) baskı altına alacaklarını ifade etmişti.

Andreas Mavroyannis

Mavroyannis: Federasyon Temelli Müzakerelere Geri Dönülecek

Federasyon temelli müzakerelere geri dönülmesi için çalışacağını açıklayan Mavroyannis ise garantör ülkelere çağrı yapacağını ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) daimi üyelerine mektup göndereceğini belirtmişti.Yazıyı paylaş