Eski Savunma Bakanları Arasında Savaş Diyaloğu: Savaşacak mıyız?

Kıbrıs Raporu
Kıbrıs Raporu Görüntülemeler
2 dk okuma süresi

Yunanistan’ın eski Savunma Bakanı Panagiotopoulos, Türkiye’de mevkidaşı Akar ile yaşadığı “Savaş” diyaloğunu Skai TV’ye anlattı.

Yunanistan’ın eski Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos, Türk-Yunan ilişkilerini Skai TV’ye değerlendirdi

İki ülke arasındaki ilişkiler için Yunanistan’daki seçimin ardından yeni bir rota çizileceğini vurgulayan Panagiotopoulos, ilişkilerde iyilişemeler görülse de çözüm bekleyen önemli sorunlara işaret etti.

“Seçim sonrası ilk dönemde ve yeni bir hükümette, özellikle jeopolitik ilişkiler için yeni bir rota çizilecek. Farklı bir ortamdayız. İhlal teşkil eden eylemler önemli ölçüde azaldı. Bu iyi bir işaret. Ancak Türkiye’nin uzun vadeli stratejisinin değişeceğine inanmıyorum.”

Akar’a “Savaşacak mıyız?” Diye Sordum

2020 yılında iki ülke arasında gerilimin en üst seviyesine ulaştıklarını kaydeden Panagiotopoulos, “Bu eşi benzeri görülmemiş bir durumdu. 2020’de bu zamanlar Türkiye tarafından yükselen bir retorik vardı. Akar’a ‘ne olacak, şimdi savaşacak mıyız?’ diye sordum” ifadelerini kullandı.

O dönemde “Yunanistan’a Türkiye tarafından olası bir saldırı olması halinde Yunanistan’ın da saldırıda bulunacağını belirttiğini” söyleyen Panagiotopoulos, gerginlik zamanlarında iletişim kurabilmenin önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Silahlanma Programımız Türkiye’ye Tehdit Değil

Yunanistan’ın silahlanma programının Türkiye için bir tehdit olmadığını belirten Panagiotopoulos, “Hulusi Akar’a, Yunan ordusunu güçlendirme çabalarımızın Türkiye ile bir silahlanma yarışına yönelik olmadığını, bunun silahların modernizasyonu ya da yenilenmesi için gerekli olduğunu vurgulama fırsatım oldu. Akar da bunu kabul etmişti” dedi.

Dedeağaç, Türkleri Rahatsız Ediyor

Meriç Nehri ve Dedeağaç”taki askeri yapılanmaya da değinen Panagiotopoulos, “Dedeağaç’ın güçlenmesi, Türkleri rahatsız ediyor. Ancak Dedeağaç ve oradaki Amerikan varlığı, Türkiye’ye karşı saldırganlık geliştirmek istediğimiz anlamına gelmiyor” şeklinde konuştu.

Etiketlendi
Yazıyı paylaş
Yorum Bırakın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir