Ertuğruloğlu, TDT Genel Sekreteri ile Görüştü

Kıbrıs Raporu
Kıbrıs Raporu Görüntülemeler
1 dk okuma süresi

Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, TDT Genel Sekreterliği görevine atanan Büyükelçi Ömüraliyev’i makamında ziyaret etti.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, İstanbul’da Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Genel Sekreteri Kubaniçbek Ömüraliyev ile makamında biraraya geldi.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, İstanbul’da Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Genel Sekreteri Kubaniçbek Ömüraliyev ile makamında biraraya geldi.

Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, TDT’de gözlemci statüsünün kazanılmasının Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için çok önemli bir imkan olduğunu belirterek, KKTC’nin önümüzdeki dönemde özellikle eğitim, kültür, gençlik ve spor alanlarında TDT kapsamında yürütülen etkinliklerine katılma arzusunu dile getirdi.

Genel Sekreter Kubaniçbek Ömüraliyev, Bakan Ertuğruloğlu’na ziyareti için teşekkür ederek Teşkilatın son dönem faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

Söz konusu ziyaret, KKTC yetkilileri tarafından TDT Genel Sekreteri ve Sekreterya nezdinde gerçekleştirilen ilk üst düzey ziyaret olarak kayıtlara geçti.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, 11 Kasım 2022 tarihinde Özbekistan’ın Semerkant şehrinde düzenlenen TDT 9. Zirve Toplantısı’nda Macaristan ve Türkmenistan’dan sonra, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti” olarak, Anayasal ismiyle üçüncü “Gözlemci Üye Ülke” olarak teşkilata kabul edilmişti.

KKTC, gözlemci üyeliğin ardından teşkilatın toplantı, etkinlik ve faaliyetlerine aktif katılım gösteriyor.

Türk Devletleri Teşkilatı Gözlemci Üyeliği, ülkemizin İslam İşbirliği Teşkilatı ve Ekonomik İşbirliği Teşkilatı’ndan sonra uluslararası örgütler nezdinde kazandığı üçüncü temsiliyet olmuştur.

Yazıyı paylaş