Üstel: Kablo ile Elektrik Projesine Başlıyoruz

Kıbrıs Raporu
Kıbrıs Raporu Görüntülemeler
3 dk okuma süresi

Başbakan Üstel, Türkiye’den kablo ile elektrik temini projesine ilişkin ilk adımları en kısa sürede atmaya başlayacaklarını kaydetti.

Başbakan Ünal Üstel, Ankara’ya gerçekleştirdiği resmi temasları çerçevesinde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile bir araya geldi.

Üstel, baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu. Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaklaşık 1 saat süren görüşmesine değinen Üstel, çok önemli adımların atılması konusunda ortak kararlar aldıklarını aktardı.

Türkiye’nin her alanda KKTC’nin yanında olduğunu bir kez daha gördüklerini dile getiren Üstel, “Kıbrıs konusunda ortaya koyduğumuz 2 devletli çözüm vizyonumuza, ana vatan Türkiye’mizin tam ve eksiksiz desteğinin devam ettiğini görmek bizlere güven vermektedir. Kıbrıs Türk halkı, Türkiye’nin vermiş olduğu bu büyük güçle dünyada ‘Ben de varım.’ demeye devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

Başbakan Ünal Üstel ve Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Üstel, Erdoğan’ın Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, KKTC’nin tanınması için yaptığı çağrının “tarihi bir adım” olduğunu vurgulayarak, “Tüm bunlar ortadayken bize düşen görev, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni dünyada yerini alacak bir devlet olarak hazır hale getirmektir. Hükümet olarak bunun gereğini yapacağız.” diye konuştu.

Gördükleri maddi ve manevi destek konusunda Türkiye yönetimi ve halkına teşekkürlerini sunan Üstel, Türkiye’nin desteğiyle sıkıntılarını çözecek büyük ve önemli projeleri tek tek hayata geçirdiklerini kaydetti.

Başbakan Ünal Üstel, ortak basın toplantısında Ankara’da KKTC için alınan müjdeli kararları açıkladı.

Üstel, Ankara’da yaptıkları görüşmeler sonrasında alınan 3 önemli müjdeyi paylaştı:

Türkiye’den kablo ile KKTC’ye elektrik getirilmesi konusunda Türkiye Cumhuriyeti’nin tam desteğini almış durumdayız. Bu konuya ilişkin adımları en kısa sürede atmaya başlıyoruz. Diğer bir konu, Ada genelinde özellikle gençlerimizin ihtiyacı olan Sosyal Konut Projesi’nin ivedilikle başlaması konusunu ele aldık. Çok kısa süre içerisinde başlatacağımız proje ile gençlerimizi ev sahibi yapmaya başlıyoruz. Ayrıca KKTC’de yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımızın Türkiye’deki SGK tüm imkanlardan faydalanması konusunda da son derece çok önemli bir adım atmış durumdayız. Konuya ilişkin çalışmaları hemen başlatıyoruz.

Başbakan Üstel, hükümet olarak attıkları her adımın ve eylemin, KKTC’yi kendi ayakları üzerinde duran bir devlet olmaya emin adımlarla götürdüğüne işaret ederek, gerek ekonomik gerekse fiziki ihtiyaçları karşılayarak Kıbrıs Türk halkının refahı ve mutluluğu için çalışmaya devam ettiklerini dile getirdi.

Yazıyı paylaş