Ankara’da Müjdeli Kararlar Açıklandı

Kıbrıs Raporu
Kıbrıs Raporu Görüntülemeler
3 dk okuma süresi

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, KKTC için alınan müjdeli kararları açıkladı: Sağlıkta sigorta sistemi entegrasyonu, Derinya’da sosyal konut projesi, kablo ile elektrik temini projesi…

Başbakan Ünal Üstel ve heyeti Ankara’da Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi. / Fotoğraf: Anadolu Ajansı

Üstel’in Ankara ziyaretine, Başbakan Yardımcısı ve Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı ile Başbakan Yardımcısı ve Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu da eşlik etti.

Başbakan Ünal Üstel, Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde, Türkiye Cumhurbaşkanı Fuat Oktay ile baş başa görüştü.

Beraberindeki heyetle birlikte Ankara’da resmi temaslarda bulunan Başbakan Ünal Üstel, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde önce Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ardından Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile bir araya geldi.

Baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için önemli kararlar açıklandı.

Başbakan Ünal Üstel ve Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, KKTC için aldıkları kararları şu sözlerle açıkladı:

Türkiye’deki sağlık sisteminden, Türkiye’de yaşayan vatandaşlarımız gibi yararlanma hakkı getiriyoruz Kıbrıs’ta yaşayan Türk vatandaşlarına. Bu çerçevede iki ülke sigorta sistemleri entegre edilecektir. Zaten bunun detaylarını Sayın Başbakan ve heyetiyle de görüştük.

İkinci bir müjdemiz, Derinya bölgesindeki sosyal konut alanını devreye alıyoruz ve bu bölgede TOKİ işbirliğiyle sosyal konut projelerini yakın zamanda başlatıyor olacağız.

Üçüncü müjdemiz, asrın projesi ile denizin altından Toroslar’ın suyunu Kıbrıs Türkü kardeşlerimize ulaştırdığımız gibi şimdi de kablo ile elektrik temini projesini başlatıyoruz. Bununla ilgili tüm hazırlıklar şu anda hükümet nezninde devam ediyor. Çok yakında bunun kararı verilecek. Bu proje de başlatılacaktır.

Ülkemizdeki sağlık hizmetlerinin kapısını Kuzey Kıbrıs’ta yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına açtığımız, Derinya sosyal konut işbirliğimiz ve Kıbrıs Türkü’nün elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayacak bu müjdelerimizin hayırlı olmasını diliyorum.

Oktay: KKTC Bayrağı Tüm Platformlarda Dalgalanacak

KKTC için Türkiye’nin üzerine düşeni yapmaya devam ettiğine vurgu yapan Oktay, şöyle devam etti:

“Geçmişiyle geleceğiyle Kıbrıs Türkü odaklı bu duruşumuz milli davaya sahip çıktığımız kadar dertli oluşumuzdandır. Derdimiz, KKTC’nin istikrar içinde kalkınarak, tüm kurum ve kuruluşlarıyla güçlendirilmesidir. Bu cennet toprakların turizm ve eğitime ilaveten tarımsal üretimiyle enerji ve maden kaynaklarıyla limanlarıyla ticaretiyle yüksek teknolojiyle ambargoları kırmasıdır. Derdimiz, KKTC ay yıldızlı bayrağının tüm platformlarda dalgalanmasıdır. Türkiye-KKTC güç birliğiyle bölgede istikrar ve refah, Türkiye Yüzyılı’nın şafağında Akdeniz’den yükselsin istiyoruz. ‘Bugün KKTC Başbakanı ve hükümet ortakları ile bu doğrultuda daha da ilerlemenin tam zamanıdır.’ dedik.”

Oktay: 2023 Protokolü En Kısa Sürede Tamamlanacak

2023 İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşması’nı hem projeler hem de mali çerçeve itibarıyla bugüne kadar oluşturulan altyapıyı farklı boyutlara taşıyacak şekilde tasarladıklarına dikkati çeken Oktay, ulaşım ve altyapıyla birlikte teknolojik dönüşüm, sanayileşme, madenlerin işlenmesi, tarımsal verimliliğin artırılması ve işgücü piyasasının güçlendirilmesi gibi önceliklerle ilerleyeceklerini dile getirdi.

Oktay, işbirliğinin sürdürülebilir ve kurumsal nitelikte, uzun vadeli olmaya devam edeceğini vurgulayarak, 2023 Protokolü hazırlıklarının en kısa sürede birlikte tamamlanarak, yine birlikte kamuoyu ile paylaşılacağını bildirdi.

Yazıyı paylaş