Geçitkale Havalimanı, TSK’ye Devrediliyor

Kıbrıs Raporu
Kıbrıs Raporu Görüntülemeler
1 dk okuma süresi

KKTC Hükümeti stratejik bir karar alarak Geçitkale Havalimanı’nın Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı’na Devredilmesine Karar Verdi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Hükümet stratejik bir karara imza attı. Meserya Ovası’nda Geçitkale Havaalanı’nın Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı’na  (KTBK) devredilmesine karar verildi.

Halihazırda Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait silahlı insansız hava araçlarının konuşlandığı Geçitkale Havalimanı’nın tahsisi ve kullanım hakkının KTBK’ye verilmesine ilişkin Türkiye ile protokol imzalamak üzere Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı yetkilendirildi.

Resmi Gazete’de yayımlanan kararda, şu ifadeler kullanıldı:

“Bakanlar Kurulu, iki ülke arasındaki mevcut dostluk ve kardeşlik ilişkilerini geliştirme amacı ile iki ülkenin silahlı kuvvetleri arasında askeri eğitim ve işbirliği faaliyetlerini geliştirmek maksadı ile hazırlanan ve Türkiye Cumhuriyeti hükümeti ile KKTC hükümeti arasında Geçitkale Havaalanı’nın tahsisi ve kullanım hakkının Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığına verilmesine ilişkin protokolün imzalanması hususunda Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığına yetki verilmesine karar verdi.”

13 Aralık 2019’da Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kullanımına tahsis edilen Geçitkale Havalimanı’na ilk defa 16 Aralık 2019’da Dalaman Deniz Hava Üs Komutanlığı’ndan havalanan ve Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na ait Bayraktar TB2 tipi İHA iniş gerçekleştirmişti.

Geçitkale Havalimanı’nın, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de caydırıcı gücünü ve operasyon kabiliyetlerini artıracak olması, adadaki güç dengesini Kıbrıslı Türklerin aleyhine bozmaya çalışan Güney Kıbrıs ve Yunanistan’ı endişelendiriyor.


Yazıyı paylaş