Erdoğan: KKTC Tanınmadan Müzakere Olmaz

Kıbrıs Raporu
Kıbrıs Raporu Görüntülemeler
4 dk okuma süresi

Seçim sonrası ilk resmi yurt dışı ziyaretini Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne düzenleyen Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile bir araya geldi.

İki lider baş başa görüştükten sonra ortak basın toplantısı düzenledi. Kıbrıs sorununa ilişkin değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, KKTC’nin tanınmadan Kıbrıs’ta yeni bir müzakere sürecinin başlamasının mümkün olmadığını bir kez daha Dünya’ya ilan etti.

Tatar: Yeni Siyasetten Dönüş Yok

Kıbrıs’ta milli politikanın oluşturulmasında iki ülke arasındaki dayanışmanın fevkalade önemli ve değerli olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin olarak yeni bir müzakere sürecinin egemen eşitlik temelinde ve eşit statü kabulüyle söz konusu olabileceğini ve Türkiye’nin desteği ile ortaya çıkan bu yeni siyasetten dönüşün mümkün olmadığını kaydetti.

Erdoğan: KKTC’ye Elektrik Nakli En Önemli Adımımız Olacak

Cumhurbaşkanı Tatar ile yaptıkları görüşmelerde, gündemlerindeki tüm konuları ayrıntılarıyla ele aldıklarını söyleyen Erdoğan, elektrik sorunuyla ilgili Türkiye’den kablo yoluyla Kuzey Kıbrıs’a elektrik naklinin sağlanmasının en önemli adımları olacağını açıkladı.

“Egemen Eşitlik ve Eşit Statünün Teyidi Olmazsa Olmazdır”

Cumhurbaşkanı Tatar ile Kıbrıs meselesinin Doğu Akdeniz boyutunu da ele aldıklarını bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kıbrıs Türklerinin haklı taleplerinin açık ve net olduğunu ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü:

Ada’nın kadim ve asli unsuru Kıbrıs Türklerinin haklı talepleri açık ve nettir. Kıbrıs Türkü asla azınlık olmamıştır, olmayacaktır. Bu gerçekleri görmezden gelenler, Ada’nın tek egemeni olma hayalleriyle avunmayı sürdürüyor. Bu kesimlere, artık saplantılarını bir kenara bırakmalarını ve Ada’nın gerçekleriyle yüzleşmelerini tavsiye ediyorum.

Kıbrıs Türklerinin gayretlerine rağmen yarım asırdan fazla bir süre, Rum tarafının uzlaşmaz ve maksimalist yaklaşımları nedeniyle heba edildi. Kimsenin bir 50 sene daha kaybetmeye tahammülü yoktur. Kıbrıs Türklerinin müktesep hakları olan egemen eşitlikleri ve eşit uluslararası statülerinin teyidi, bizler için olmazsa olmazdır. Müzakere masasına geri dönülecekse bunun yolu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin tanınmasından geçmektedir. Cumhurbaşkanı Sayın Tatar’ın Cenevre’deki son gayriresmi toplantıda ortaya koyduğu, bizim de desteklediğimiz gerçekçi ve sonuç odaklı vizyon esasen bundan ibarettir.”

“Kıbrıs Türk Tarafının Somut Öneriler Hala Masada”

Kıbrıs Adası ve etrafındaki hidrokarbon kaynaklarının hakça paylaşımı için Kıbrıs Türk tarafının sunduğu somut önerilerin hala masada olduğunu hatırlatan Erdoğan, Doğu Akdeniz’i ilgilendiren konularda bölgesel konferans düzenlenmesi yönünde yaptığı önerinin de karşılık bulmadığını belirtti.

“Silahlanma Faaliyetlerinin Getireceği Riskler İyi Hesaplanmalı”

Türkiye’nin garantör ülke olarak diyaloğa her zaman öncelik verdiğini söyleyen Erdoğan, ada ve bölgedeki dengeleri bozmaya yönelik silahlanma faaliyetlerine girişenlerin, bu teşebbüslerin getireceği riskleri iyi hesaplanması gerektiğinin altını çizdi.

KKTC’yi Kalkındırma Projeleri

Türkiye’nin katkılarıyla gerçekleştirilecek projelere için Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ı görevlendirdiğini belirten Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

Derinya Bölgesi’nde 1192 sosyal konutun inşasına yakında başlıyoruz. Çift yönlü elektrik iletim kablosunun imalat ve döşenmesi önceliklerimiz arasındadır. Ulaşım alanında, Kuzey Kıbrıs’ta bugüne kadar toplam 630 kilometre anayol yaptık. Toplam 62 kilometre uzunluğunda 5 ayrı yol projemizin inşası sürüyor. Türkiye’den getirdiğimiz suyu, kısa süre içerisinde tarımsal sulama amacıyla üreticilerimizin istifadesine sunacağız. Lefkoşa 500 yataklı Devlet Hastanesi’nin ihalesine de yakında çıkıyoruz. Buna dair çalışmaların eşgüdümünü yardımcım Cevdet Bey yürütecek.

Erdoğan, Yeni Havalimanı için Tarih Verdi

Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ı, havalimanındaki eksikliklerin süratle giderilmesi için KKTC’ye göndereceğini de bildirerek, 20 Temmuz’daki ziyaretinde yeni havalimanına inmeyi planladığını kaydetti.

Yazıyı paylaş
Yorum Bırakın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir