Beşparmak Düşünce Grubu: Hristodulidis’in “Ahlaksız Teklif”i Kabul Edilemez

Kıbrıs Raporu
Kıbrıs Raporu Görüntülemeler
3 dk okuma süresi
Beşparmak Düşünce Grubu

Beşparmak Düşünce Grubu, Rum lider Nikos Hristodulidis’in Türkiye’nin Avrupa Birliği ile ilişkilerini Kıbrıs sorunuyla ilişkilendirmesine tepki gösterdi.

Beşparmak Düşünce Grubu, Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) ilişkileri ile Kıbrıs sorununun ilişkilendirilmesine tepki göstererek, Rum tarafını kınadı ve başta AB olmak üzere uluslararası camiaya bu yaklaşıma prim vermemesi çağrısı yaptı.

Beşparmak Düşünce Grubu açıklamasında, Rum lider Nikos Hristodulides’in, BM Genel Sekreteri’nin Kişisel Temsilcisi Maria Angela Holguin Cuellar ile yaptığı son görüşmede, “Türkiye’nin Kıbrıs sorununun çözümü için özlü müzakerelere dönme isteği göstermesi halinde, Kıbrıs Rum tarafının mart ayındaki Avrupa Konseyi öncesinde Türkiye-AB konularında olumlu bir tutum sergilemeye hazır olduğunu” ifade etmesi ahlaksız bir teklif olarak değerlendirildi.

Kıbrıs Türk tarafı ve anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nin, Rum tarafının uluslararası düzeyde gayrı meşru yollarla elde ettiği “tanınmış/meşru devlet” statüsünün ve iki tarafın özden gelen eşitliklerinin gereği olarak, anlamlı bir çözüm müzakeresinin başlayabilmesi için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin de egemen eşitliğinin ve eşit uluslararası statüsünün teyidini istediği vurgulanan açıklamada, “Bu haklı isteğin Türkiye Cumhuriyeti’nin AB ile ilişkileri ile hiçbir ilgisi yoktur” denildi.

Kıbrıs Rum tarafının ortaklık Kıbrıs Cumhuriyeti’ni işgal etmesi ile ortaya çıkan Kıbrıs Sorununun çözümünde, Türkiye Cumhuriyeti’nin her dönem yapıcı bir yaklaşımla uzlaşıcı olduğu ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Kendi öz gerekleri zemininde çözümlenmesi gerekli Türkiye’nin AB ilişkileri ile Kıbrıs sorunun ilişkilendirilmesi hem Kıbrıs sorunun uzlaşıya kavuşturulmasını hem de Türkiye’nin AB ilişkilerini ipotek altına almakta ve çözülmelerini/ileriye götürülmelerini engellemektedir.”

Rum tarafının “ahlaksız” olarak nitelendirilen yaklaşımının kınandığı açıklamada, başta AB olmak üzere uluslararası camiaya bu yaklaşıma prim vermemesi çağrısında bulunuldu.

Beşparmak Düşünce Grubu’ndan yapılan açıklamanın tam metni:

Beşparmak Düşünce Grubu olarak Rum Lider Hristoulides’in 11 Mart 2024 tarihinde yapmış oldukları görüşmede BM Genel Sekreterinin Kişisel Temsilcisi Maria Angela Holguin Cuellar’a Türkiye’nin Kıbrıs sorununun çözümü için özlü müzakerelere dönme isteği göstermesi halinde, Kıbrıs Rum tarafının Mart ayındaki Avrupa Konseyi öncesinde Türkiye-AB konularında olumlu bir tutum sergilemeye hazır olduğunu ifade etmesini ahlaksız bir teklif olarak değerlendiriyoruz.

Kıbrıs Türk Tarafı ve anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti, Rum Tarafının uluslararası düzeyde gayrı meşru yollarla elde etmiş olduğu “tanınmış/meşru devlet” statünün ve iki tarafın özden gelen eşitliklerinin gereği olarak, anlamlı bir çözüm müzakeresinin başlayabilmesi için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin de egemen eşitliğinin ve eşit uluslararası statüsünün teyidini istemektedir. Bu haklı isteğin Türkiye Cumhuriyetinin AB ile ilişkileri ile hiçbir ilgisi yoktur. Kıbrıs Rum Tarafının ortaklık Kıbrıs Cumhuriyetini işgal etmesi ile ortaya çıkan Kıbrıs sorunun çözümünde Türkiye Cumhuriyeti her dönem yapıcı bir yaklaşımla uzlaşıcı olmuştur. Kendi öz gerekleri zeminimde çözümlenmesi gerekli Türkiye’nin AB ilişkileri ile Kıbrıs sorunun ilişkilendirilmesi hem Kıbrıs sorunun uzlaşıya kavuşturulmasını hem de Türkiye’nin AB ilişkilerini ipotek altına almakta ve çözülmelerini/ileriye götürülmelerini engellemektedir.

Rum Tarafının bu ahlaksız yaklaşımını kınıyor ve başta AB olmak üzere uluslararası camiaya bu yaklaşıma prim vermemesi çağrısında bulunuyoruz.

Beşparmak Düşünce Grubu

Yazıyı paylaş
Yorum Bırakın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir