Rusya’dan Güney Kıbrıs’a Kırgız Kökenli Büyükelçi

Kıbrıs Raporu
Kıbrıs Raporu Görüntülemeler
2 dk okuma süresi

Rusya’nın yeni Güney Kıbrıs Büyükelçisi Kırgız Kökenli Murat Zyazikov oldu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ilgili bir kararname ile Kıbrıs’ta görev süresi sona eren Rusya’nın Güney Kıbrıs büyükelçisi Stanislav Osadchiy’ni görevden alarak yerine İnguşetya Cumhuriyeti’nin eski devlet başkanı Murat Zyazikov’u atadı.

Rusya’nın Güney Kıbrıs Büyükelçisi Murat Zyazikov

Kırgızistan doğumlu 65 yaşındaki Murat Zyazikov, Sovyetler Birliği döneminde Rusya gizli servisi KGB’de görev aldı. Korgeneral rütbesine sahip Zyazikov Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra, 2002-2008 yılları arasında İnguşetya Özerk Cumhuriyeti’ne başkanlık yaptı.

Rum ve Yunan Basınında Rahatsızlık

Söz konusu gelişme Rum ve Yunan medyasında rahatsızlık yarattı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in şahsi bir kararla Güney Kıbrıs’a Müslüman bir Büyükelçi atayarak Rum Yönetimi’ne karşı bir mesaj gönderdiği ve bu mesajın da “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin tanınmasının öncü sinyali” olabileceği yorumları yapıldı.

Rusya’dan Olası “KKTC Açılımı” Rumları Endişelendiriyor

Son dönemde Türkiye karşısında ABD’nin ileri karakolu haline gelen Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ın, Ukrayna işgali nedeniyle Rusya’ya karşı yaptırımlara katılması, Moskova’da rahatsızlık yaratmış durumda.

Türk-Rus ilişkilerinin yakın tarihin en iyi noktada olduğu bir dönemde, Rusya’nın, kendisinden giderek uzaklaşan Güney Kıbrıs’a karşı KKTC kozunu kullanmaya hazırlandığı iddia ediliyor.

Rusya’nın Güney Kıbrıs’taki Büyükelçilik Binası

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için Tarihi Bir Fırsat Olabilir

2014 yılında bir gazetecinin, Kıbrıs sorunuyla ilgili sorusunu yanıtlayan Putin’in, “Türkiye ile çok iyi ilişkilerimiz var, dolayısıyla bir şekilde bu ilişkiler Kuzey Kıbrıs’a da uzanıyor” ifadesi kullanması, Rusya Dışişleri Bakan Lavrov’un da geçtiğimiz Mart ayında yaptığı bir açıklamada yaptığı “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti” vurgusu hafızalardaki yerini koruyor.

Rusya’nın Kuzey Kıbrıs’ta bir temsilcilik açmaya hazırlandığının konuşulduğu şu günlerde Kırgız kökenli Müslüman bir büyükelçi ataması da oldukça manidar bir gelişme…

Yazıyı paylaş