Lübnan’da Yapay Zeka Destekli Cumhurbaşkanı Projesi: Our President.ai

Kıbrıs Raporu
Kıbrıs Raporu Görüntülemeler
2 dk okuma süresi

31 Ekim 2022’den bu yana cumhurbaşkanı seçilemeyen Lübnan’da, An-Nahar gazetesinin 90 yıllık arşiviyle oluşturulan yapay zeka destekli cumhurbaşkanı modeli OurPresident.ai, halkın sorularına yanıt veriyor. Bu yenilikçi proje, siyasi krizden çıkış için umut vadediyor.

Ortadoğu’nun en kalabalık ülkelerinden Lübnan, 31 Ekim 2022’den bu yana süregelen siyasi kriz döneminde neredeyse iki yıldır cumhurbaşkanı olmadan yönetiliyor.

Ülkede yaşanan kaos ortamına sessiz kalamayan köklü gazetelerden An-Nahar, bu duruma dikkat çekmek ve bir çözüm önerisi sunmak amacıyla yapay zeka destekli bir cumhurbaşkanı modeli olan Our President.ai projesini gündeme getirdi.

Model, 90 Yıllık Bir Veri Havuzu ile İnşa Edildi

IMPACT BBDO Dubai ve Addition New York’un işbirliği ile başlatılan yapay zeka destekli cumhurbaşkanı kampanyasının temel taşını, An-Nahar gazetesinin 90 yılı aşkın süredir tuttuğu haber arşivleri oluşturuyor.

Ekonomik gelişmelerin, siyasi analizlerin ve toplumsal olayların tarafsız biçimde ele alındığı bu arşiv, LLM (Long Language Model) kullanılarak işlenmiş ve bir cumhurbaşkanının yanıt verebilmesi beklenen her soruya cevap verebilen bir yapay zeka modeli oluşturulmuş.

Bu model, tarihi verileri işlemenin yanı sıra, güncel olaylarla ilgili analizler de yaparak benzersiz sentezler kurgulama yeteneğine sahip.

Our President.ai sitesine giren herkes, yapay zeka destekli cumhurbaşkanına ülkeyle ilgili dilediği soruyu sorabiliyor ve cevapları sesli olarak da alabiliyor.

Proje Büyük İlgi Uyandırdı

Ülkenin önemli gazetecilerinden ve An-Nahar’ın genel yayın yönetmeni olan Nayla Tueni, yapay zeka modelini canlı yayında kamuoyuna tanıttı ve proje büyük ilgi uyandırdı.

Tueni, An-Nahar’ın bugüne kadar sürdürdüğü tarafsız ve duyarlı yayın politikasının altını çizerek, “Ülkede olup bitenlere öylece sessiz kalamazdık. Eğer parlamento ülkemizin yararına olacak bir başkan seçemiyorsa bunu eninde sonunda insanlarımız yapacaktır,” dedi.

Yazıyı paylaş
Yorum Bırakın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir