Fidan: Ege ve Doğu Akdeniz’deki Çıkarlarımızı Koruyacağız

Kıbrıs Raporu
Kıbrıs Raporu Görüntülemeler
2 dk okuma süresi

Türkiye’nin Ege ve Doğu Akdeniz’deki çıkarlarını korumaya devam edeceğini söyleyen ve Kıbrıs politikasının değişmediğine işaret eden Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Yunanistan ile mevcut pozitif atmosferin büyük bir fırsat sunduğunu belirtti.

Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Ankara’da düzenlenen 14. Büyükelçiler Konferansı’nın resmi açılış töreninde konuştu.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü, Hariciye Teşkilatı’nın temellerinin atılmasının 500’üncü yılında Türkiye Yüzyılı’na adım atıldığını vurgulayan Fidan, “Vizyonumuz, Türkiye Yüzyılı’nda, Türkiye’yi sistem kurucu aktörlerden biri haline getirmektir. Küresel adaletsizlikleri ortadan kaldıran, ekonomik eşitsizliklerin üzerine giden, barış, güvenlik, istikrar ve refah üreten etkili, kapsayıcı ve insanlığı kucaklayıcı bir uluslararası sistemin kurulması için diğer ülkelerle birlikte çalışacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

Fidan: Yunanistan’la Samimi Diyalog İstiyoruz

Türkiye’nin bölgedeki tüm ülkelerle ilişkililerini pozitif gündem üzerinden ilerletmeyi istediğini ifade eden Türkiye Dışişleri Bakanı Fidan, Yunanistan ile ihtilaflı meselelere çözüm bulma konusunda mevcut pozitif atmosferin büyük bir fırsat sunduğunu, Türkiye’nin bu konuda samimi olduğunu ve Yunan tarafının da aynı samimiyeti göstereceğini söyledi.

“Kıbrıs’ta Egemen Eşitlik ve Eşit Statü Temel Politikamızdır”

Kıbrıs sorununa da değinen, Türkiye’nin mevcut tezini bir kez daha dile getirdi. Türkiye’nin milli davası Kıbrıs’taki duruşunun açık olduğunu vurgulayan Fidan, sözlerine şöyle devam etti:

Kıbrıs Türklerinin egemen eşitliğinin ve eşit uluslararası statüsünün tescili temel politikamızdır. Ege ve Doğu Akdeniz’de hak ve çıkarlarımızı hassasiyetle korumaya devam edeceğiz. Afrika’da son dönemde artan darbeler ve istikrarsızlık karşısında güvenliğin tesisi ve barışın temini açısından ön alıcı adımlar atmaktayız. Libya’da kalıcı huzur için geniş bir uzlaşı temelinde ülkenin tamamında şeffaf, adil ve hür başkanlık ve parlamento seçimlerinin daha fazla vakit kaybetmeksizin yapılması elzemdir. Orta Doğu ve Güney Kafkasya’daki uzlaşma ve normalleşme süreçlerimiz hız kazanmış durumda. Temel dış politikalarımız, ilkelerimiz temelinde sorunları çözme, dostlarımızın sayısını artırma ve mevcut dostluklarımızı daha da güçlendirme peşinde olacağız.Yazıyı paylaş
Yorum Bırakın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir