Erdoğan’dan Dünya’ya Çağrı

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, uluslararası topluma seslenerek Kuzey KKTC’yi resmen tanımaya çağırdı.

Kıbrıs Raporu
Kıbrıs Raporu Görüntülemeler
1 dk okuma süresi
Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, uluslararası topluma seslenerek Kuzey KKTC’yi resmen tanımaya çağırdı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurul Salonu’nda BM’nin 77. Genel Kurulu görüşmelerinde katılımcılara hitap etti. Küresel ve bölgesel sorunlara ilişkin çarpıcı mesajlar veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kıbrıs’ta siyasi çözümün anahtarının egemen eşitlik olduğunu vurguladı.

Erdoğan, Kıbrıs Türklerinin Dünya’dan koparılmaya çalışıldığına dikkat çektiği konuşmasının devamında ise uluslararası topluma seslenerek Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni (KKTC) resmen tanıma çağrısı yaptı.

Erdoğan, Birleşmiş Milletler kürsüsünden yaptığı tarihi konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Kıbrıs Türk halkının egemen eşitlik ve eşit uluslararası statü haklarının tescil edilmesi Ada’daki çözümün anahtarıdır. Uluslararası toplumu, BM prensipleriyle çelişir şekilde ambargolarla dünyadan koparılmaya çalışılan Kıbrıs Türklerine yönelik zulme son vermeye ve Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti’ni resmen tanımaya davet ediyoruz.”

Recep Tayyip Erdoğan

Tatar: BM’de İlk Kez Dile Getirildi

Erdoğan’ın çağrısını değerlendiren KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC’nin resmen tanınması konusunun, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda uluslararası toplumun önünde ilk kez getirildiğine dikkat çekerek Erdoğan’a teşekkür etti.

Tatar açıklamasında “Bu tarihi çağrı için kendilerine teşekkür ediyoruz. Umarım uluslararası toplum, Sayın Erdoğan’ın bu çağrısına kulak verir, kısıtlamalardan arınmış, uluslararası alanda hak ettiği yere ulaşmış bir KKTC’nin yolu açılmış olur. Bu çağrı, adadaki paradigmaları değiştirecek bir çağrıdır ve herkes buna kulak vermelidir” değerlendirmesinde bulundu.

Yazıyı paylaş