Downer: Kıbrıs’ta Yeni Fikirler Görüşülmeli

Kıbrıs Raporu
Kıbrıs Raporu Görüntülemeler
1 dk okuma süresi

Deneyimli siyasetçi ve diplomat Alexander Downer, Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin yeni fikirlerin gündeme gelmesi gerektiğine dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, eski Avustralya Dışişleri Bakanı ve eski Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’i kabul etti.

Cumhurbaşkanlığı açıklamasına göre görüşmede Kıbrıs sorununun mevcut durumuna ilişkin değerlendirmeler yapıldı.

Kabulde konuşan Cumhurbaşkanı Tatar, Avustralya Dışişleri Bakanlığı ve BM Kıbrıs Özel Danışmanlığı tecrübelerine sahip olan Downer’in, Kıbrıs’ın geleceğine ilişkin görüşlerinin önemli olduğuna vurgu yaptı.

Kıbrıs sorununun çözümüne dair Kıbrıs Türk tarafının izlediği yeni siyasetten bahseden Tatar, federasyon temelli müzakerelere dönülmeyeceğini kesin bir dille belirtti.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar eski BM Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’i kabul etti.

Downer: Aynı Görüşlerle Bir Yere Varılamaz

Downer, kabul sonrasında yaptığı açıklamada, Kıbrıs’a geri dönmekten ve KKTC’de bulunmaktan memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

Kıbrıs sorununa ilişkin Cumhurbaşkanı Tatar ile fırsatları değerlendirdiklerini belirten Downer, geçmişteki çözüm denemelerinin tekrarlandığını ve bu tekrarlarla bir sonuca ulaşılamayacağını vurguladı.

Kıbrıs’ta çözüm için 6 yıl çalıştığını anlatan Alexander Downer, Kıbrıs konusunda halen aynı görüşlerin tekrarlandığını aynı görüşlerle bir yere varılamayacağını bu nedenle yeni ve yaratıcı fikirlerin görüşülmesi gerektiğini kaydetti.

Yazıyı paylaş
Yorum Bırakın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir