Dendias’tan Türkiye’ye Taziye Ziyareti

Kıbrıs Raporu
Kıbrıs Raporu Görüntülemeler
2 dk okuma süresi

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias, Türkiye’ye taziye ziyareti gerçekleştirdi

Türkiye’de Kahramanmaraş merkezli depremler 10 ilde ağır yıkıma yol açtı. On binlerce binanın yıkıldığı bölgede arama kurtarma faaliyetleri sürüyor.

Depremin ardından Türkiye’nin yardımına koşan ilk ülkelerden biri de komşu Yunanistan oldu. Yunan arama-kurtarma ekipleri Türk ekipleri ile birlikte mücadele verirken, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias da taziye için Türkiye’yi ziyaret etti.

Dendias’ı Adana’da mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu karşıladı. Deprem bölgesini birlikte havadan gözlemleyen ikili baş başa görüştükten sonra Hatay’da basına ortak açıklama yaptı.

Çavuşoğlu: İyi Komşuluk Kötü Günlerde Belli Olur

Dendias’ın ziyaretinin, Yunanistan’ın ve Yunan halkının Türkiye ile olan dayanışmasını gösterdiğini söyleyen Çavuşoğlu, deprem meydana geldikten sonra Türkiye’yi ilk arayan ve yardım teklifinde bulunan ülkelerden birinin de Yunanistan olduğunu vurguladı.

Çavuşoğlu, “Canlı olarak çıkarılan her kişiden sonra sadece burada Yunanistan ekibinin değil, tüm Yunan halkının da ne kadar mutlu olduğunu gördük, izledik. İyi komşuluk böyle günlerde belli olur.” sözlerini sarf etti.

1999’da Türkiye ve Yunanistan’da yaklaşık bir ay arayla meydana gelen depremleri hatırlatan Çavuşoğlu, önce Yunanistan’ın Türkiye’nin yardımına koştuğunu daha sonra da Türkiye’nin Yunanistan’a yardım ettiğini anımsattı.

Dendias: Elimizden Gelen Çabayı Göstermeye Devam Edeceğiz

Depremlerde hayatını kaybeden binlerce kişi için Yunanistan hükümeti ve halkı adına başsağlığı dileyen Dendias, Çavuşoğlu’nun Yunan kurtarma ekibinin faaliyetleri ve kendi heyetinin bölgeyi ziyareti dolayısıyla memnuniyetini dile getirmesinden ötürü teşekkür etti.

Bölgede arama kurtarma faaliyeti yürüten Yunan ve Avrupa ülkelerinden gelen ekiplerin kurtardığı hayatlardan son derece memnun olduklarını vurgulayarak, Yunan hükümetinin, Türk hükümetine ve halkına bu zor günleri aşması için verdiği desteğin devam edeceğini söyledi.

“İlişkilerin Düzelmesi için Bir Depremi Daha Beklemeyelim”

Çavuşoğlu’nun “Zor günlerde birbirimize yardım etmemiz önemli ama ilişkilerimizi geliştirmek için başka bir deprem ve başka bir felaketi beklemek zorunda değiliz.” sözüne kendisinin de katıldığını belirten Yunan Dışişleri Bakanı, ilişkilerin düzelmesi için bir depremi daha beklemeye gerek olmadığı kanaatinde bulunduğunu kaydetti.

Yazıyı paylaş