Güney Kıbrıs’ta Hristodulidis Dönemi

Kıbrıs Raporu
Kıbrıs Raporu Görüntülemeler
2 dk okuma süresi

Rum Yönetimi’nin sekizinci Başkanı Nikos Hristodulidis oldu.

Güney Kıbrıs’ta Rum Halkı yeni başkanını belirlemek üzere ikinci kez sandık başına gitti.

Kıbrıs sorununu yakından ilgilendiren seçimi, geçerli oyların %51,92’sini alan merkez sağın desteklediği bağımsız aday Nikos Hristodulidis kazandı.

AKEL’in desteklediği bağımsız aday Andreas Mavroyannis ise %48,08‘lik oy oranıyla seçim yarışını ikinci tamamladı.

561,273 kayıtlı seçmenin yer aldığı seçimin ikinci turuna katılım oranı %72,45 oldu.

Nikos Hristodulidis seçim zaferinin ardından çoşkulu kalabalığa hitap etti

Hristodulidis: Tüm Kıbrıslıların Başkanı Olacağım

Seçim zaferinin ardından podyuma çıkan Rum Yönetimi Yeni Başkanı Nikos Hristodulidis coşkulu kalabalığa hitap etti. Tüm Kıbrıslıların Başkanı olacağını söyleyen Hristodulidis, Kıbrıslı Türklere de seslenerek, Kıbrıs sorununun mevcut haliyle devam edemeyeceği mesajını gönderdi.

Rum lider önceliklerinin Kıbrıs sorunu ve enerji konuları olduğunun altını çizerek, Kıbrıs sorununun çözümünde yapıcı rol oynayabilecek tüm güçlerle ilişkilerini Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği (AB) ilkeleri çerçevesinde genişletmeye devam edeceklerini kaydetti.

“Türkiye ve KKTC’yi Baskı Altına Alacağız”

Hristodulidis, seçim kampanyasında Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik olarak AB’nin daha aktif katılımını sağlayarak, hem Türkiye’yi hem de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni (KKTC) baskı altına alma vaadinde bulunmuştu.

Hristodulidis Kimdir?

49 yaşındaki siyasetçi Nikos Hristodulidis, Güney Kıbrıs’ta uzun yıllar çeşitli kademelerde diplomat olarak görev yaptı. 2018-2022 yıllarında Dışişleri Bakanı olarak görev yapan Hristodulidis, 2014-2018 yılları arasında da Nikos Anastasiadis hükümetinin sözcülüğünü yürütmüştü.

Yazıyı paylaş