“Maske Takmak Virüse Karşı Korumuyor”

Kıbrıs Raporu
Kıbrıs Raporu Görüntülemeler
2 dk okuma süresi

Tıp alanında kanıta dayalı yapılmış araştırmaları içeren Cochrane Library, “Solunum Yoluyla Yayılan Virüslerin Yayılmasına Karşı Fiziksel Müdahaleler” başlıklı bilimsel araştırmanın sonuçlarını yayınladı.

Tıp alanında kanıta dayalı yapılmış araştırmaları içeren Cochrane Library, “Solunum Yoluyla Yayılan Virüslerin Yayılmasına Karşı Fiziksel Müdahaleler” başlıklı bilimsel araştırmanın sonuçlarını yayınladı.

Ad image

Söz konusu araştırmanın sonuçlarını değerlendiren Ünlü kardiyolog Dr. Murat Kınıkoğlu, sosyal medya hesabından yayınladığı videoda, araştırmanın yüz maskelerinin Kovid ve influenza gibi virüslere karşı hiçbir koruyuculuğunun olmadığını ortaya koyduğunu duyurdu.

Dr. Kınıkoğlu, koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele sürecinde maske takılması konusunda tavsiyede bulunduğu için takipçilerinden özür diledi.

Dr. Kınıkoğlu: Maske Üreticileri 38,9 Milyar Dolar Kazandı

Salgın döneminin kazananın maske üreticileri olduğunu savunan Dr. Kınıkoğlu, 2021 yılında 38,9 milyar dolarlık maske satıldığını belirterek kaybedenin mavi dünya olduğunu söyledi:

Ad image

Bilim insanlarına yakışan yanlışını kabul etmek, düzeltmek ve özür dilemektir. Bu kısa videoyu da böyle bir yanlışı size açıklamaktan ve kendi adıma özür dilemek için yayınlıyorum. Yeni yayınlanan güvenilir ve kapsamlı bir çalışma, 2 yıldır özenle taktığımız neredeyse yüzümüzün bir parçası haline gelen maskelerin Kovid ve inflüanza gibi virüslere karşı hiçbir koruyuculuğunun olmadığını gösterdi.

Dr. Kınıkoğlu: Bundan Sonra Maske Takmayacağım

“Neden bu çalışmaya inanalım” diyenler olacaktır. Bu çalışmayı yayınlayan Cochrane, üretici kuruluşlardan ve ilaç kuruluşlardan para almayan ve asla bağış kabul etmeyen güvenilir bir kuruştur. 2021 yılında dünya çağında maskeye harcanan para 38,9 milyar Dolar. Bu işin kazananı maske üreticileri, kaybedeni de mavi dünyamız oldu.

Hızla kirlenen çevreye, naylon torbalar, pet şişeler yetmiyormuş gibi bir de maske atıkları ekledik. Dostlarım, geçtiğimiz iki yıl boyunca benim tavsiyem ile maske takan herkesten onları yanlış yönlendirdiğim için özür diliyorum. Tabi ki kendi kararınızı kendiniz vereceksiniz ancak ben çevreyi gereksiz yere daha fazla kirletmemek adına bugünden itibaren toplu taşıma araçları dahil hiçbir ortamda maske takmayacağım.

Yazıyı paylaş
Yorum Bırakın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir