Afrika’da İstenmeyen Adam: Emmanuel Macron

Kıbrıs Raporu
Kıbrıs Raporu Görüntülemeler
2 dk okuma süresi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ülkesinin yeni Afrika politikasını anlatmak üzere çıktığı Afrika turunda umduğu ilgiyi göremedi. Gittiği her ülkede protestoyla karşılanan Fransız lider, kameralar önünde mevkidaşlarının ve gazetecilerin sert çıkışlarıyla zor anlar yaşadı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Afrika ülkeleriyle yeni bir sayfa açmak üzere 4 ülkeyi kapsayan Afrika turuna çıktı.

Ülkesinin yeni Afrika politikasını anlatmak isteyen Macron; Gabon, Angola, Kongo Cumhuriyeti ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti’ni ziyaret etti.

Ziyaretinin ilk durağı Gabon’da konuşan Fransız lider, Afrika’ya müdahale projesi Fransafrik’in sona erdiğini ve Afrika ülkeleriyle yeni bir sayfa açmak istediklerini söyledi.

Afrika kıtasını on yıllar boyunca sömüren Fransa’nın yeni politikası kabul görmedi. Macron, gittiği her ülkede tepiyle karşılandı.

Tshisekedi: Buyurgan Tavrınızı Terkedin

Kongo Demokratik Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Felix Tshisekedi, ortak basın toplantısında Macron’a sert bir çıkış yaptı.

Fransa’nın ve Batı’nın Afrika ülkelerine saygı duyması, buyurgan tavrı terk etmesi ve gerçek ortaklar gibi davranması gerektiğini vurgulayan Tshisekedi, “Bize babamız gibi değil, farklı bir şekilde bakın.” ifadesini kullandı.

Fransa’nın Yeni Afrika Politikası

Emmanuel Macron, Gabon, Angola, Kongo Cumhuriyeti ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti’ni ziyareti öncesi ülkesinin yeni Afrika politikasını duyurmuştu.

Macron, Afrika’ya müdahale projesi Fransafrik’in bittiğini bildirmiş, ülkesini Afrika’da herkesle konuşan ve kıta ülkelerinin iç meselelerine müdahale etme rolü taşımayan tarafsız bir muhatap olarak nitelemişti.

Afrika ülkeleriyle yeni bir sayfa açmak istediklerini belirten Macron, Afrikalılara ait kültürel varlıkların iade edilmesi için çalışma başlattıklarını söylemişti.

Macron, Fransa’nın kıtadaki askeri üslerinin sayısını azaltacaklarını ifade etmişti.

Yazıyı paylaş