Aliyev: KKTC Bayrağı Azerbaycan’da Hep Dalgalanacaktır

Kıbrıs Raporu
Kıbrıs Raporu Görüntülemeler
3 dk okuma süresi

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bayrağının ülkesindeki etkinliklerde hep dalgalanması gerektiğini ve dalgalanacağını söyledi.

Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Acil Durum Yönetimi İkinci Bakanlar Toplantısı Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’de gerçekleştirildi. Toplantıya teşkilata üye ve gözlemci devletlerin afet ve acil durum yönetiminden sorumlu Bakanlar katıldı.

Teşkilatın gözlemci üye devletleri arasında yer alan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni İçişleri Bakanı Dursun Oğuz temsil etti.

KKTC İçişleri Bakanı Dursun Oğuz

KKTC bayrağı toplantıya katılan diğer ülke bayrakları ile bir arada yer aldı.

Aliyev: KKTC’li Bakan Kendi Bayrağı ile Temsil Ediliyor

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, katılımcıları kabulünde yaptığı konuşmada bu önemli ayrıntıya değindi. KKTC İçişleri Bakanı Dursun Oğuz’un da toplantıya katıldığına dikkati çeken Aliyev, Kıbrıslı Türklere seslendi:

Kıbrıslı Türk kardeşlerimizi özellikle selamlamak istiyorum. Bakan, burada gözlemci olarak ama aynı zamanda kendi ülkesinin bayrağıyla temsil ediliyor. Etkinliğimizde elbette KKTC bayrağı da dalgalanmalıdır ve dalgalanacaktır. Azerbaycan, tüm Türk dünyasında birleşen kardeşlerimizin her zaman yanında olmuştur ve son zirve toplantısında KKTC’nin TDT’ye ‘gözlemci’ olarak seçilmesi, son derece memnuniyet vericidir. Bu vesileyle tüm Türk kardeşlerimizi yürekten kutluyorum.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev
Türk Devletleri Teşkilatı Acil Durum Yönetimi İkinci Bakanlar Toplantısı 07 Eylül 2023 tarihinde Bakü'de gerçekleştirildi.
Türk Devletleri Teşkilatı Acil Durum Yönetimi İkinci Bakanlar Toplantısı – 07 Eylül 2023 – Bakü, Azerbaycan

Aliyev’in Açıklamaları KKTC’de Memnuniyetle Karşılandı

Aliyev’in açıklamaları KKTC’de memnuniyetle karşılandı. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Aliyev’e KKTC ile ilgili açıklamalarından ve desteğinden dolayı teşekkür etti.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu ise Aliyev’in sözlerinin kendilerini çok gururlandırdığını belirterek, alınan kararın mücadelelerine daha da güç katacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Tatar, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile bir araya geldi. – 9 Ağustos 2022 – Konya, Türkiye

Kıbrıslı Rumlar Rahatsız Oldu

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in açıklamaları Güney Kıbrıs’ta ise rahatsızlık yarattı. Rum Yönetimi Başkanı Nikos Hristodulidis, Azerbaycan ile aralarında diplomatik ilişki bulunmaması nedeniyle Avrupa Birliği ve TDT üyesi ülkeler nezdinde “sert girişimlerde” bulunduklarını açıkladı.

Rum Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise Aliyev’in açıklamaları, “BM Güvenlik Konseyi’nin Kıbrıs’la ilgili 541 (1983) ve 550 (1984) sayılı kararlarına saygısızlık” olarak nitelendirildi.

Rum Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Theodoros Gotsis, İçişleri Bakanı Dursun Oğuz’un TDT 2’nci Afet ve Olağanüstü Hal Yönetimi’nde yetkili bakanlar toplantısına katılmasını kınadıklarını açıkladı.

Yazıyı paylaş
Yorum Bırakın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir