60 Yıllık Soru İşareti: Barışın Gücü mü, Gücün Barışı mı?

Mert Özdeş
Mert Özdeş - Gazeteci Görüntülemeler
2 dk okuma süresi

Birleşmiş Milletler “Barış Gücü” gerçekten Barışın Gücü’ mü yoksa Gücün Barış’ı mı?

Birleşmiş Milletler (BM) Barış Gücü’nün Kıbrıs’taki 60. yıl dönümü törenle kutlandı. Törende, Barış Gücü’nün 1974’ten beri kullandığı Ledra Palace Otel yanına 60. yıl özel anıtı dikildi.

Anıtın soğuk mermeri Kıbrıslı Türkler için karmaşık duygular uyandırdı.

Açıkçası, 1963-1974 yılları arasında yaşanan vahşet döneminde yüzlerce masum Kıbrıslı Türk’ün katledilişine ve 103 Türk köyünün yok edilmesine kayıtsız kalan Barış Gücü’nün adadaki 60. yılını kutlamak yerine sorgulamayı tercih edenlerdenim…

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi ve Barış Gücü Misyon Şefi Colin Stewart

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi ve Barış Gücü Misyon Şefi Colin Stewart, törende yaptığı konuşmada, anıtın 43 birlik ve 150 bini aşkın BM görevlisinin 60 yıl boyunca verdiği emeğin ve Kıbrıs’ta görev yaparken şehit olmuş 187 kişinin anısına dikildiğini söyledi.

Stewart’ın Barış Gücü’nün, Kıbrıslı Türklere yönelik soykırım girişimi karşısındaki tutumuna dair herhangi itirafta bulunacağını zaten beklemiyordum.

Anıta bırakılan çelenklerin, Kıbrıslı Türklerin derinlerdeki acılarını ve bugün hala kendilerine yönelik devam eden adaletsizliğin üzerini örtmeye yetmeyeceğini bizler gibi onlar da çok iyi biliyor.

Ledra Palace Otel’in yanında yükselen bu anıt, “barışın” değil olsa olsa daha çok geçmişteki acıların ve devam eden adaletsizliğin gerçek bir sembolü olabilir.

İşte bu yüzden 60 yıl sonra bile hala “Barış Gücü”nün, Barış’ın Gücü olarak mı yoksa “Gücün Barış”ı olarak mı adada olduğunu sorgulamaya devam ediyoruz…

Yazıyı paylaş
Mert Özdeş
Yazar Mert Özdeş Gazeteci
Gazeteci Mert Özdeş Üniversite yıllarında çeşitli TV ve Radyo programları hazırlayıp sundu. Mezuniyetinin akabinde Star Kıbrıs Medya grubu bünyesinde Ada FM Yayın Yönetmeni ve Cyprus Star Gazetesinde Editör olarak çalıştı. Devam eden yıllarda Ada TV Haber Merkezi’nde haber üretip, Ana Haber bültenlerini sundu. Doğu Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Öğretim Görevlisi olarak Radyo/TV dersleri verdi. Kasım 2014-2018 yılları arasında, Diyalog TV’de Odak Noktası adlı haber programını hazırlayıp sundu. Diyalog Gazetesi’nde özel haberleri yer aldı. 2019 yılında devlet televizyonu BRT’de Paradigma adlı programı hazırlayıp sundu. Programlarında ve gazete haberlerinde ağırlıklı olarak Kıbrıs sorunu, müzakere süreçleri, Türkiye-KKTC ilişkileri, küresel ve bölgesel gelişmeler yer verdi. 2022 yılında kurucusu olduğu “Kıbrıs Raporu” adlı gazetenin genel yayın yönetmenliğini yürütmektedir. ÖDÜLLER 'Yılın Televizyon Sunucusu Ödülü' KKTC Tüketiciler Derneği - Mart 2014 / Mart 2015 / Mart 2016 / 2017 / 2018 'Yılın En İyi Haber Programı Sunucusu Ödülü' KKTC-Türkiye Yılın En İyileri Ödül Töreni - Kasım 2017
Yorum Bırakın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir