Japon Uzman Uyardı: Kıbrıs’ta 7 Büyüklüğünde Deprem Olabilir

Kıbrıs Raporu
Kıbrıs Raporu Görüntülemeler
2 dk okuma süresi

Doğu Anadolu Fay Hattı’nın Kıbrıs’a kadar uzandığına dikkat çeken Japon deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki, Kıbrıs’ta 7 büyüklüğünde bir depremin olabileceğini belirtti.

Yoshinori Moriwaki, Yüksek İnşaat Mühendisi, Mimar ve Deprem uzmanı

Japon deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki Kıbrıs’ta deprem riskine dikkati çekti

Yüksek inşaat mühendisi, mimar ve deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki, Anadolu Ajansı (AA) muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Doğu Anadolu Fay Hattı’nın Elazığ, Kahramanmaraş ve Hatay’dan Adana ve sonrasında Kıbrıs’a uzandığını belirten Moriwaki, “Kıbrıs’ta 7 civarında (büyüklüğünde) deprem olabilir. Kıbrıs bu konuda tehlikeli bölgelerden. Bu bölgenin birinci olduğunu söyleyebilirim.” diye konuştu.

Moriwaki, 6 Şubat 2023’te meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerin biriken büyük bir enerjiyi boşaltması nedeniyle bölgede büyük bir deprem beklenmediğini ifade etti.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin yumuşak zemine sahip Hatay’ı da etkilediğini hatırlatan Moriwaki, Kıbrıs tarafında denizde bir deprem meydana gelmesi durumunda buranın zeminden kaynaklı tekrar etkilenebileceğini belirtti.

Moriwaki, Doğu Anadolu Fay Hattı’nın ilerisinde bir deprem riski bulunduğunu fakat bunun için zaman vermenin mümkün olmadığını söyledi.

KKTC’de Yürütülen Sismolojik Çalışmalar

KKTC Jeoloji ve Maden Dairesi ile Türkiye Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü arasında imzalanan işbirliği protokolü çerçevesinde ülke genelinde yer alan diri fayların haritalanmasına ve tarihsel dönem depremlerinin ve deprem tekrarlanma aralıklarının belirlenmesine yönelik çalışmalar başlatılmıştı.

Bu kapsamda hendekli paleosismoloji çalışmaları gerçekleştirildi, .eşitli bölgelerde kazılar yapıldı.

Yazıyı paylaş
Yorum Bırakın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir