“Ayak İzleri”

Kıbrıs Raporu
Kıbrıs Raporu Görüntülemeler
2 dk okuma süresi

Emekli büyükelçi-yazar Hasibe Vehbi Şahoğlu’nun ‘Ayak İzleri’ adlı romanı yayımlandı…

Caize anne-baba konağından on iki yaşında kırk deve yükü cehizle başka zengin bir aileye gelin gitmişti. Bebekleriyle oynayacak bir yaşta kucağına kendi bebeği verilmişti. Gözleri parladı birden… İlk oğluna hala çok düşkündü ama kızı da bir başkaydı.

Düşünülenin aksine ben kazandım ve rüyada gibi hazırlanarak Ağustos 1969’da Amerika’ya doğru yola çıktım. İki erkek ve ben Türk tarafından, beş erkek de Rum tarafından uçakla önce Beyrut’a gittik. Beyrut’un savaşlardan önceki güzel halini uçaktan ve otelden bu vesile ile görmüş ve hayran olmuştum.

Eski Sovyetler Birliği ülkeleri hepsi de heykellere meraklı. Tiflis’te de her tarafta heykeller var. At üstünde krallar, generaller, şairler, yazarlar ve daha kimler kimler… Birinin elinde baston olan, iki şişman adam heykelinin yanıdan geçerken enteresan bir olay anlattı arkadaş.  Amerikalı bir arkadaşlarını gece on ikide bu bastonun el değiştirdiğine ikna etmişler ve Amerikalı merakından bir gece gidip beklemiş on ikide olacak değişimi görmek için!

Anılar çok değerlidir. Büyüyüp değişiyoruz ve
bazen bir zamanlar kim olduğumuzu,
neyi sevdiğimizi unutuyoruz.
Yazın, not tutun, ömrünüz yettiği kadar yazın.

Em. Büyükelçi Hasibe Vehbi Şahoğlu

Pakistan’ın kuzey batısında Afganistan sınırında bulunan Hindikuş dağlarında hayat süren Büyük İskenderin ordusunun soyundan geldiklerine inanılan Kalaşlar, dini inançlarının parçası olan bahar bayramını ve tabiyatın uyanışını kutladılar.

Dünyanın yedi harikasından birisi olan Artemis Tapınağı ve daha görülebilecek nice tarihi eserler burada bulunmaktadır. Biz geçen defa gelişimizde buraları gezdiğimiz için bu kez teğet geçtik. Bu bölgelerdeki yollarda en çok dikkatimizi çeken şey rüzgar güllerinin çokluğu oldu. Etraftaki tüm tepeler, bacaklarını ve ellerini açmış, jimnastik yapan insanları çağrıştıran, elektrik üretmede kullanılan, dev rüzgar gülleri ile dolu.

Anılar çok değerlidir. Büyüyüp değişiyoruz ve bazen bir zamanlar kim olduğumuzu ve neyi sevdiğimizi unutuyoruz. Yazın, not tutun, ömrünüz yettiği kadar yazın.


Yazar: Hasibe Vehbi Şahoğlu
Kitap Yayını: Platanus Publishing
Baskı Sayısı: 1
Sayfa Sayısı: 420
Basım Tarihi: 26.01.2023

Yazıyı paylaş