Yunanistan ve GKRY’de “Tayfun” Paniği

Roketsan tarafından geliştirilen “Tayfun” balistik füzesi Karadeniz’de test edildi.

Kıbrıs Raporu
Kıbrıs Raporu Görüntülemeler
1 dk okuma süresi

Roketsan tarafından geliştirilen “Tayfun” balistik füzesi Karadeniz’de test edildi.

Rize’den ateşlenen füze, 458 saniyede 561 kilometre uzaklıktaki Sinop açıklarındaki hedefi başarı ile vurdu.

Rize-Artvin Havalimanı’nda T.C. Milli Savunma Bakanlığı’na ait apronda, saat 06.50’de ateşlenen füze 458 saniyede 561 kilometre uzaklıkta Sinop açıklarındaki hedefi başarı ile vurdu.

Demirören Haber Ajansı tarafından servis edilen görüntülü haberde; “Rize-Artvin Havalimanı’nda Milli Savunma Bakanlığı’na ait apronda, saat 06.50’de karadan denize yapılan uzun menzilli atışta yerli füze ‘Tayfun’, Sinop açıklarına fırlatıldı.” bilgisi yer aldı.  

Haber Yunan basınında geniş yer buldu.

Ta Nea gazetesi ‘Türkiye tehdidi nasıl yükseltiyor’ başlığıyla yer verdiği haberinde, füzenin kat ettiği mesafenin İzmir ile Atina arasındaki mesafenin iki katı olduğuna dikkat çekti.

Kathimerini gazetesi ise Türk yetkililerin projeyle ilgili herhangi bir bilgiyi açıklamayı reddettiğini idda ederken projenin büyük bir gizlilikle yürütüldüğünün altını çizdi.

Skai gazetesi füze denemesini ‘Güç gösterisi’ olarak yorumladı.

Eleftherostypos ise füze denemsi için ‘tüm komşu devletlerin askeri çevrelerinde derin endişeye neden oldu’ yorumunda bulundu.

Atina’nın, Türkiye’nin Yunanistan’la tansiyonu yükseltme girişimini sakince ele aldığını ileri süren Rum basını ise Yunan yetkililere dayandırdıkları haberlerinde, bu denemenin askeri dengeyi büyük ölçüde değiştirmediğini söylediklerini yazdı.

Yazıyı paylaş